Zapisz się na bieg w 20203 maja

WINGS FOR LIFE WORLD RUN 2018 W LICZBACH

05/13/18

Wings for Life World Run 2018 w liczbach

934 484 km pokonali uczestnicy charytatywnego biegu Wings for Life World Run, który po raz 5. odbył się 6 maja 2018. Zobacz, jak wyglądał ten dzień na całej kuli ziemskiej:

Wings for Life World Run odbywa się co roku. Uczestnicy biegu startują dokładnie w tej samej chwili wszędzie tam, gdzie biegną – niezależnie od tego, czy o wyznaczonej godzinie, w danym miejscu, jest noc, czy dzień. Pogoda również nie ma znaczenia. Od Australii po Kolumbię. Od Wielkiej Brytanii, po Kazachstan. 30 minut po starcie do akcji wkraczają kierowcy Samochodów Pościgowych. Wyposażone w aparaturę pomiarową auta stanowią rodzaj „ruchomej mety” – kończącej bieg wyprzedzanych zawodników.

W 2018, w biegu udział wzięło ponad 100 000 osób. Rywalizując w 66 krajach, w ponad 200 różnych lokalizacjach, wsparły badania nad urazami rdzenia kręgowego. 5,5 godziny – tyle trwała ucieczka przed Samochodem Pościgowym, ubiegłorocznego globalnego zwycięzcy, 30-letniego Szweda Arona Andersona, który poruszając się na wózku do użytku codziennego, w Sunrise na Florydzie, pokonał 89,85 km. Najszybszą na świecie wśród kobiet była Portugalka Vera Nunes. W Monachium w Niemczech przebiegła 53,78 km. Tylko 50 metrów więcej niż Chorwatka Nikolina Šustić startująca w Szwajcarii.

W Polsce, na 8000 zarejestrowanych uczestników, sklasyfikowanych zostało prawie 7,5 tys. Najszybszy w Poznaniu okazał się Dariusz Nożyński (66,86 km). Lokalną Zwyciężczynią, z wynikiem 48,13 km, została Wioletta Paduszyńska. Na wózkach, tak jak przed rokiem, najdalej dotarli Witold Misztela, który z wynikiem 54,61 km zajął 6. miejsce, i Katarzyna Roszyk (15,43 km).

Nie licząc biegu w Poznaniu oraz trzech Zorganizowanych Biegów z Aplikacją, które odbyły się w Polsce (w Kaletach, Białymstoku i Ustroniu), we wszystkich lokalizacjach na świecie triumfowało sześcioro Polaków. Nasi rodacy wygrywali w: Cambridge, Cork, Tiranie i Salcombe. Ubiegłoroczna Globalna Zwyciężczyni, Dominika Stelmach (49 km) tym razem wygrała w Pretorii w RPA. W Melbourne zwycięstwo świętował triumfator z poprzedniej edycji z Anglii, Jacek Cieluszecki (67,3 km). Do startu ostatecznie dał się namówić ubiegłoroczny mistrz z Poznania. Tomek Walerowicz, który postanowił nie rywalizować już na najwyższym poziomie, pokonał w stolicy Wielkopolski symboliczne 10 km. Symboliczny dystans przeszedł też kontuzjowany, najszybszy biegacz globu z czwartej edycji, Bartek Olszewski. W Rio uzyskał rezultat 3,76 km.

Jednym z ciekawszych, pod względem liczb, elementem Światowego Biegu jest rywalizacja drużyn. Na świecie najlepszy był Run With the Flow. Liczący 935 osób team razem pokonał prawie 17,5 tys. km. 4. miejsce globalnie i najlepsze w Poznaniu wywalczyła drużyna Joanny Jóźwik. 273 osoby przebiegły 5,5 tys. km – średnio po ponad 20 km na głowę. Gratulujemy!

Wśród tych, którzy w pierwszą niedzielę maja przyłączyli się do globalnej inicjatywy znalazło się 7 biegaczy z Amazonii w tradycyjnych strojach, 1 premier, a także niezliczona rzesza znanych postaci ze świata sportu – wśród nich: legenda Formuły 1 Niki Lauda, zwycięzca Dakaru Matthias Walkner, trzykrotna mistrzyni świata IRONMAN Daniela Ryf, zwycięzca Pucharu Ameryki Jimmy Spithill, a także żywa legenda skoków narciarskich Adam Małysz (trzeci raz za kierownicą Samochodu Pościgowego). Wśród ambasadorów biegu w Poznaniu najlepszy był Andrzej Bargiel. Skialpinista pokonał ponad 31 km. Startowali mistrzowie olimpijscy i paraolimpijscy, artyści, gwiazdy telewizji, youtuberzy oraz blogerzy – wszyscy działali na rzecz tych, który nie mogą biegać. Suma wszystkich uczestników Wings for Life World Run na przestrzeni pięciu edycji urosła już do ponad pół miliona!

Badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego zasili całość (100%) wpisowego na bieg i wszystkie dobrowolne wpłaty od darczyńców. Przy okazji tej edycji biegu zebrano ponad 3 mln euro, a liczba ta cały czas rośnie. Za pośrednictwem fundacji non-profit Wings for Life, wszystkie środki zostaną przekazane na najlepiej rokujące projekty badawcze.

Na koniec najważniejszy zestaw liczb do zapamiętania. Szósta edycja Wings for Life World Run odbędzie się 5 maja 2019. Tutaj możesz zamówić powiadomienie o rozpoczęciu rejestracji.